Dünya Okuma Yazma Günü Kutlu Olsun

Bugün 8 Eylül.. Dünya Okuma Yazma veya Dünya Okuryazarlık Günü.. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO) tarafından 1967 yılından beri kutlanıyor. Temelde okuryazarlık bir insan hakkı ve yaşam boyu öğrenmenin ilk basamağını oluşturuyor. Bireylerin hayatlarını dönüştürebilmesi, diğer insanlarla sosyalleşebilmesi ve insani gelişimini tamamlayabilmesi için okuma yazma bilmesi gerekiyor.

Bu satırları okurken bunun Proje Yönetimi ile ilgisini kurmaya çalıştığınızı biliyorum ama hepinizin bildiği gibi dışarıdan çok kolay görünür proje yöneticisi olmak, yapan için ise gerçekten zor iştir. Proje yöneticisinin sürekli kendini geliştirmesi, kendisine gelen her türlü dokümanı okuması, bunları özümseyip rapor verdiği, sunduğu durumlarda bunu etkili şekilde yazabilmesi gerekir. Bu yetenekler için de güncel konuları mutlaka takip etmek, kelime dağarcığını geliştirmek için kendi alanın dışında kalan konularda da bol bol okumak ve sunduğun raporların etkili ve anlaşılabilir olması için yazma becerilerini geliştirmek gerekir.

Bu nedenle okuma-yazma proje yöneticileri için de belki de en önemli yeteneklerden biridir..

Dünya Okuma günü vesilesi ile her 15 günde bir yayınlayacağımız ve okuduğumuz/tavsiye ettiğimiz kitapları tanıtan mini bir bülteni hayatımıza geçiriyor olacağız. Bugün ilk sayısını beni çok etkileyen “Yaşam Koçum Aristo - Antik Çağ Filozoflarından Kişisel Gelişim Dersleri” kitabı ile başlatıyor ve bu enteresan kitap ile ilgili notlarımıza buradan ulaşabilirsiniz. .

Sizlerin de benzer formatta üyelerimiz ile paylaşmak istediğiniz hayatınızı değiştiren, okunmasının fayda edeceğini düşündüğünüz kitap önerileriniz var ise bizlerle paylaşmanızı bekliyoruz, bu arada kitaplarımızın mutlaka iş hayatı proje yönetimi ile ilgisi olması gerekmiyor tabi her türlü konuda katkıda bulunabilirsiniz. Sonuçta Jeanette Winterson’ın dediği gibi “Kitaplar da kapılar gibidir. Bir kez açtın mı, bambaşka bir dünyaya geçiverirsin” 

Hepinize bol okumalı, bol yazmalı günler dileriz.
 

08.09.2018
Paylaş :
Üye Girişi
Şifremi Unuttum Dernek Üyeliği
Etkinlik Takvimi
   Nisan 2019   
Pzt Sal Çrş Prş Cum Cts Paz
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
 
PYD Twitter
Sponsorlarımız